Šampanské, koňak, whisky. Viete, kde sa vzali?

ilustračný obrázok - oslava - šampanskéPri oslavách či špeciálnych príležitostiach máme chuť siahnuť po niečom, čo na naše chuťové poháriky pôsobí ako odmena a urobí našu príležitosť ešte výnimočnejšou. Volíme kvalitnejšie odrody šampanského, koňaku, či whisky. Viete však, odkiaľ pochádzajú a aký je ich pôvod?

Šampanské: Nehoda vedúca k oslave

Bublinková verzia šampanského bola vynájdená náhodou. Všetko to začalo v oblasti Champagne, kde nastala tuhá zima. Tá zastavila fermentáciu vín, ktoré boli uložené v pivniciach a čakali na svoje správne dozretie.

Studené podnebie na jar však prebudilo dovtedy spiace kvasinkové bunky a spustilo proces fermentácie uvoľnením oxidu uhličitého, ktorý sa z fľaší uvoľňoval.

Nie každá fľaša tento nápor vydržala no tie, ktoré mali pevnejšie sklo, obsahovali zázračné bublinkové víno, ktoré poznáme ako šampanské. Ak by sa toto nestalo, ktovie, čím by sme dnes oslavovali naše úspechy.

Oblasť Champagne

ilustračný obrázok - pohár šampanskéhoPráve oblasť Champagne má výsostné postavenie medzi šumivými vínami. Vyrába sa klasickou metódou, pomocou sekundárnej fermentácii vo fľaši. Champagne je výnimočné, noblesné a elegantné šumivé víno. Klasickým predstaviteľom je Champagne Bollinger. 

Koňak: Zachráňte víno!

ilustračný obrázok - pohár koňakuPôvod Cognac sa datuje do 16.storočia, kedy bola táto francúzska oblasť navštívená holandskými osadníkmi, ktorí mali v úmysle zakúpiť si soľ, drevo a víno. Avšak uskladniť víno tak, aby vydržalo, bolo náročné a preto vymysleli spôsob, akým ho udržať. Nechali ho prejsť druhou destiláciou. Tá spôsobila, že z vína sa stal ešte lepší, elegantný a chutnejší produkt.

Oblasť Cognac

Koňak sa, podobne ako šampanské, viaže na konkrétnu oblasť a pevne stanovené pravidlá výroby. Originálny koňak sa dodnes vyrába z bielych vín Ugni Blanc, Foll Blanche a Colombard. Lisovanie a fermentácia sa uskutočňuje hneď po zbere úrody.

Potom nasleduje dvojitá destilácia v medených nádobách. To najlepšie z druhej destilácie sa následne použije na dozrievanie v dubových sudoch.

Len takýto vínny destilát sa potom môže pýšiť označením koňak. Najväčším výrobcom je svetoznámy Hennessy. Spoločnosť založil írsky imigrant Richard Hennessy v roku 1765.

Whisky: Nápoj škótskej histórie

ilustračný obrázok - pohár whiskeyTak ako sa víno stalo symbolom mnohých náboženstiev, whisky sa stala symbolom škótskej histórie. Vyrábala sa destilovaním fermentovaného obilia, keďže škóti nemali podnebie na pestovanie viniču. Práve nedostatok viniču spôsobil populárny nárast výroby piva a whisky. Škóti výrobu whisky vyšperkovali tak dokonale, že je hrdým nápojom práve ich kultúry.

Voda, dôležitá esencia

Pri výrobe whisky je základnou surovinou voda. Bez vhodného vodného zdroja sa whisky nedá vyrábať. Voda musí byť kvalitná a čistá.

Ďalej sú to starostlivo vybrané druhy obilia s najvyšším obsahom škrobu, ktorý je neskôr vysokým prínosom v procese fermentácie. K najvhodnejším obilninám patrí jačmeň.

Pri výrobe sladu sa používa dym z tvrdého dreva alebo rašeliny, ktoré whisky dodajú charakteristickú dymovú vôňu.

Nápoj pôžitkárov

Ak obľubujete chuť whisky, nepochybne máte obľúbenú konkrétnu značku, ktorá vám na konci dlhého dňa poskytne pohárik tekutého šťastia.

U nás si môžete vyberať z rôznych druhov a značiek na jednom mieste. Veľmi radi vám o našich whisky povieme niečo viac, prípadne vám odporučíme iné značky, ak budete mať chuť ochutnať niečo nové.

    Zanechať odpoveď